LEXIST

EKİBİMİZ

Tecrübenin Gücü

Esad Çatak

Avukat

Print Friendly, PDF & Email

Esad Çatak, Lexist’in Tahkim ekibinde inşaat ve yatırım uyuşmazlıkları konusunda uzmanlaşmış bir avukattır.

ICSID, ICC, LCIA ve LMAA gibi çeşitli uluslararası tahkim kurumlarının kuralları uyarınca uluslararası tahkimlerde kapsamlı pratik uzmanlığa sahiptir. Esad’ın çalışmaları, yatırım anlaşması tahkimlerinde hükümetleri ve uluslararası inşaat uyuşmazlıklarında işverenleri ve yüklenicileri temsil etmenin yanı sıra uyuşmazlık öncesi ve sonrası uzlaşma müzakerelerini de kapsamaktadır.

Esad’ın Lexist’teki çalışmaları arasında, yenilenebilir enerji projesinden kaynaklanan bir uyuşmazlığa ilişkin bir yatırım tahkiminde Türkiye Cumhuriyeti’nin İtalyan bir yatırımcıya karşı temsili bulunmaktadır. Esad ayrıca, Londra’da görülen bir tahkim davasında bir Türk petrol ve inşaat şirketini temsil etmiş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki İYA uyarınca açılan bir ICSID tahkiminde Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil etmiştir.

Esad, Ankara’daki Bilkent Üniversitesi’nin prestijli hukuk fakültesinden onur derecesiyle mezun olmuştur ve İstanbul’daki Koç Üniversitesi’nde uluslararası ticari tahkim alanına yoğunlaşarak yüksek lisans çalışmalarına devam etmektedir. Esad, yasal stajını Lexist’in Tahkim ekibinde tamamlamış ve Türkiye’nin önde gelen hukuk bürolarında hem stajyer hem de avukat olarak çalışmıştır. Esad, diğer hukuk bürolarında çalıştığı süre boyunca, inşaat sözleşmelerinin hazırlanması ve yönetimi konusunda danışmanlık vermiş, müvekkillere claim management konularında hukuki destek vermiş ve uluslararası inşaat tahkimlerinde tarafları temsil etmiştir.

 

Uygulama Alanları

– Uyuşmazlık çözümü
– Tahkim
– Uluslararası ticari tahkim
– Uluslararası yatırım tahkimi

Sektörler

– Altyapı

– İnşaat

Üyelikler

– İstanbul Barosu

– ICC YAAF

– Young ICSID

– Young ICCA

– LCIA YIAG

– EDAC

Eğitim

– LL.M. Koç Üniversitesi

– LL.B. Bilkent Üniversitesi

Diller

– Türkçe
– İngilizce